107 ROCZNICA CHÓRU HARMONIA

15 września b.r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta miała miejsce niecodzienna uroczystość. Spotkali się na niej członkowie chóru Harmonia z jej dyrygentem, doktor Eweliną Boesche – Kopczyńską, burmistrzem Dariuszem Chudzińskim, dyrektorem Domu Kultury – Pawłem Gębalą, przewodniczącym Rady Miejskiej – Piotrem Dubickim, wiceprzewodniczącą RM – Emilią Walkowiak oraz ks. kanonikiem – Ottonem Szymków.


Historyk Jacek Sech przedstawił rys historyczny chóru, działającego z przerwami od 1913 r., w którym to roku powstało Koło Śpiewacze. Jego założycielami byli m.in. Franciszek Barczak, Felicja, Zofia i Edmund Boesche, Stanisław Dymel( kierownik kółka scenicznego, prężnie działającego w okresie międzywojennym), Elżbieta Lewandowska, Franciszka Lipińska, Wojciech Howil, Władysław Trzecki, Teodora Wegner i Wiktor Piątkowski. W jego ponad 100 – letniej historii przewinęło się wiele znakomitych postaci, jak związany ponad 60 lat z chórem jego dyrygent – Alfons Ruciński – ojciec znanego strzeleńskiego pasjonata fotografii. Natomiast pierwszym dyrygentem chóru był Władysław Piątkowski.

Źródło: zdjęcia archiwalne – Heliodor Ruciński


Chór Harmonia jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złotej Odznaki Honorowej I stopnia za wytrwałą i twórczą pracę w rozwijaniu życia kulturalnooświatowego, przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki z 1967 roku, czy Nagrody Związku Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Dnia Muzyki z 2005 roku.
Podczas uroczystego spotkania w UM, listy gratulacyjne trafiły do dyrygent chóru Eweliny Boesche Kopczyńskiej oraz wieloletniej chórzystki i założycielki chóru Harmonijka dla dzieci – Arlety Kluczyńskiej.
Gratulujemy zacnego jubileuszu i życzymy wielu sukcesów oraz dalszego rozsławiania Strzelna.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: