3..2..1 START! „LATO W TEATRZE”

Od 17 do 28 sierpnia 2020 w Domu Kultury w Strzelnie trwają półkolonie artystyczne „Lato w teatrze” –  program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To już druga edycja programu w Strzelnie. 24 dzieci w trakcie 12 dni twórczej zabawy stworzy w Strzelnie artystyczną wioskę Emila ze Smalandii i Pippi Langstrumpf. Dzieci wraz z instruktorami i artystami stworzą swój własny twórczy mikroświat.

Inspirowani przygodami bohaterów powieści Astrid Lindgren zaprojektujemy przestrzeń do wspólnej zabawy, dyskusji i odkrywania siebie poprzez sztukę. Uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju warsztatach – teatralnych, plastyczno-scenograficznych, muzycznych, tanecznych i literackich. Mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, ciepły posiłek i mnóstwo atrakcji każdego dnia. „Dlaczego tak nie może wyglądać szkoła?” – spytała nas jedna z uczestniczek podczas zeszłorocznej ewaluacji półkolonii Lato w teatrze. Wspólnie odkryjemy swoją wewnętrzną radość i kreatywność, poznamy wyjątkowe cechy i siłę, by zmieniać świat na lepszy. Stworzymy przyjazne warunki do wspólnej pracy, zabawy i integracji. Z naszej wioski będziemy wysyłać strzelnianom informacje. Sposób ich przekazu wymyślą dzieci i młodzież. Przekazy będą związane z przemyśleniami dzieci, ich wyobraźnią i marzeniami. Zależy nam, by miały przestrzeń na refleksję i dzielenie się swoim zdaniem, by ich głos stał się słyszalny i widoczny w miasteczku. Powstaną akcje performatywne i instalacje artystyczne w przestrzeni miasta zaprojektowane przez dzieci.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka
Grupa Inicjatywna Baranówko + Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

W ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

info: Dom Kultury w Strzelnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: