OPOWIADALI O PAKOŚCI

20.02.2020 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z historykiem i zarazem miłośnikiem ziemi pakowskiej, panem Andrzejem Jareckim. Wygłosił on prelekcję o Kalwarii Pakowskiej, zwanej Kujawską Jerozolimą, będącą drugim tego typu po Kalwarii Zebrzydowskiej, obiektem sakralnym w Polsce.
Kalwaria została ufundowana w 1628 roku przez ks. Alberta Kęsickiego, który w Pakości odnalazł podobieństwo do Jerozolimy. Był on budowniczym, promotorem i opiekunem Kalwarii przez pierwsze 4 lata jej istnienia, do czasu przybycia Franciszkanów.
Losy Kalwarii, jak wspomniał prelegent, na przestrzeni wieków były burzliwe. Została ona zbezczeszczona podczas najazdu Szwedów w 1654 r., kiedy to sprofanowano kaplice, zniszczono drzwi i pocięto obrazy.
W Sanktuarium znajduje się także, sprowadzona w 1671 r., relikwia Krzyża Św., której fundatorem był Kazimierz Działyński – wojewoda malborski, a także relikwia Jana Pawła II.

W sposób bardzo podniosły obchodzone są w Pakości uroczystości Triduum Paschalnego, poprzedzające Wielkanoc.
Kalwaria posiada zarówno walory religijne jak i historyczne, a także przyrodnicze i architektoniczne. Składa się z 24 kaplic, Kościoła Ukrzyżowania i Parku Kulturowego na obszarze 3,5 km2.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.