BĘDZIE SPRAWIEDLIWIEJ W KWESTII ŚMIECI

Już wkrótce nastąpią zmiany w kwestii gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Strzelno. I tak od 1 marca nie będzie możliwości składowania odpadów w sposób nieselektywny, co w praktyce oznacza, że wszyscy mieszkańcy będą zobowiązani segregować śmieci.

Druga istotna zmiana to częstotliwość odbioru odpadów, ujednolicona dla miasta jak również terenów wiejskich. Od pierwszego kwietnia na terenie całej gminy będzie obowiązywał harmonogram “miejski”.

Z nowymi zasadami wprowadzona zostanie ulga za posiadanie kompostownika.

Na składowiskach śmieci województwa kujawsko – pomorskiego kontrolowanych przez Urząd Marszałkowski, ceny składowania śmieci wzrosły przeszło 100%. Dlatego od 1 kwietnia należy również spodziewać się podwyżek cen wywozu odpadów. Śmieci z gminy Strzelno wywożone są na wysypisko śmieci do Latkowa koło Inowrocławia.

Zmiany w przepisach nałożyły również na firmy odbierające odpady komunalne obowiązek transportowania poszczególnych frakcji osobnym transportem. Nie będzie już możliwości transportowania frakcji tworzyw sztucznych i papierów jednym samochodem, co miało miejsce do tej pory.

Aktualnie przygotowywany jest przetarg, w wyniku którego wyłoniona będzie firma, która zajmie się wywozem odpadów komunalnych na terenie gminy Strzelno. Firma która wygra przetarg swoją pracę rozpocznie od 1 kwietnia.

Dołączamy również dodatkowe informacje uzyskane
z UM w Strzelnie:
1. Zmiana na terenach wiejskich w okresie od kwietnia do października (W okresie letnim zgodnie z obowiązkiem ustawowym)wywóz odpadów zmieszanych czyli pozostałości z segregacji oraz bioodpadów – 2 razy w miesiącu.
2. Ulga za posiadanie kompostownika i warunek kompostowania w nim odpadów organicznych i wykorzystania ich we własnym użytku (przerobiony kompost) – 1 zł od mieszkańca
3. Ceny odpadów wzrosły na IPOKACH czyli Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (do 2019 jeszcze Ripok ze względu na regionalizacje, która od stycznia została zniesiona, co oznacza że odpady komunalne mogą być wywożone również na inne instalacje).
Od stycznia wzrosła również opłata marszałkowska oraz wynagrodzenia pracowników, co przekłada się na wysoką cenę za odbiór odpadów.
4. Istotną zmianą od kwietnia będzie zmiana odbioru odpadów z ulic, przy których przebiega droga krajowa. Odbiór będzie odbywał się w godzinach wczesnych tj.4-5 rano, kiedy nie występuje jeszcze tak duże natężenie ruchu drogowego.

4 komentarze do “BĘDZIE SPRAWIEDLIWIEJ W KWESTII ŚMIECI

 • Co z tego jak na osiedlach czy domkach wielorodzinnych ludzie segregują a inni mieszkańcy co nie mieszkają tutaj podjeżdżają i wyrzucają i kto za to zapłaci my mieszkańcy bloków. kontenery na osiedlu powinny być zamykane na klucz w boksach i monitorowane przede wszystkim bo przyjedzie jeden drugi i zostawi obok boksu i po problemie.

  Odpowiedz
 • W tytule powinno być drożej a nie sprawiedliwiej. Będzie znowu drożej. Całe szczęście że za kompostowanie jest taka znaczna ulga. Śmieciowy biznes się kręci.

  Odpowiedz
  • to faktycznie ciekawe, nieprawdaż?
   Jak bardzo nasze śmieci są drogie, gdy nam je wywożą…
   I jak bardzo są tanie, gdy je kompostujemy sami, w wielu przypadkach uwalniając od wywiezienia kilku dodatkowych worków miesięcznie…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.