RELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ POSŁANKI EWY KOZANECKIEJ

W Strzelnie gościła Pani poseł Ewa Kozanecka, która na spotkaniu w Urzędzie Miasta wspomniała, że zawsze z przyjemnością wraca do Strzelna. Podziękowała osobom zaangażowanym w walkę o wpisanie miasta do programu 100 obwodnic.
Jak wspomniała Pani poseł, jej główną motywacją do działania byli mieszkańcy Strzelna. Działania te rozpoczęły się jeszcze w poprzedniej kadencji, w której ówczesny burmistrz wraz z ks. kan Ottonem Szymków i p. Romanem Szydzikiem oraz p.Leszkiem Jackowskim, Danielem Konowalikiem i w-ce starostą powiatu p. Krzysztofem Szarzyńskim, spotykali się w Ministerstwie Infrastruktury z ministrem Andrzejem Adamczykiem i w-ce ministrem Rafałem Weberem. Takie były początki, a kolejne “przypominanie się”, listy do ministra, zaskutkowały sukcesem. Pani poseł Ewa Kozanecka podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie, bez których ten sukces byłby niemożliwy.

Pani poseł odniosła się również do daty ogłoszenia przetargu w IV kwartale 2024 r., który będzie odbywał się na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. Do tego czasu będą trwały konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebiegu obwodnicy, a także inne analizy mające na celu sprawne przeprowadzenie inwestycji.
Kolejno głos zabrał burmistrz Dariusz Chudziński, który wspomniał o zaproszeniu przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza na rozmowy w sprawie obwodnicy przedstawicieli władz, mediów reprezentowanych przez Strzelnoonline w osobie red. nacz. Piotra Posłusznego i struktur PiS. Wojewoda powiedział wtedy, że trzeba nagłośnić sprawę, a punktem zapalnym była śmierć mieszkanki Strzelna pod kołami tira.
Burmistrz powiedział, że nigdy jeszcze nie było takiej determinacji w walce o obwodnicę, która nie miała zabarwienia politycznego. W pomoc mieszkańcom zaangażował się także minister Łukasz Schreiber z kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki staraniom tych wszystkich osób dziś rozpoczynamy drogę do budowy obwodnicy, a 4 lata do ogłoszenia przetargu to nie jest, jak powiedział burmistrz, długi czas. Wspomniał iż jesteśmy przygotowani na to, że obwodnica powstanie w ciągu 6 lat.
Puentą niech będą słowa burmistrza, który powiedział, że: Nikt nigdy wcześniej Strzelnianom w takiej formie i na takim poziomie nie obiecywał tego moim zdaniem najważniejszego zdania dla miasta. Wielokrotnie mówiłem i mówił będę, że Strzelno dzięki tu i teraz rządzącym dostało kolejną szansę.
W tym miejscu burmistrz wspomniał również o trudnych początkach swojej kadencji, zablokowanym budżecie i braku płynności finansowej miasta.
Te wszystkie problemy, jak powiedział, dzięki mądrości i ciężkiej pracy urzędników, dzięki przychylności i mądrości Rady Miejskiej oraz przychylności i mądrości rządzących krajem, są już poza nami, a Strzelno jest dziś w zupełnie innym miejscu i inaczej wygląda jego sytuacja.
Burmistrz podziękował poseł Ewie Kozaneckiej za to, że Strzelno rozpoczyna normalne życie, w którym za chwilę znajdzie się miejsce na rewitalizację miasta, remonty, rewitalizację wsi, kanalizację i inne elementy normalnego funkcjonowania.
Przewodniczący PiS, p. Leszek Jackowski podkreślił, że nie było by pożyczki, ani szansy na obwodnicę, gdyby nie działania rządu. Jak wspomniał, ciężką pracę w batalii o powstanie obwodnicy zawdzięcza Strzelno mieszkańcom, a tę batalię rozpoczęła p. poseł Ewa Kozanecka.
Kolejno zabrał głos Krzysztof Mleczko, który wspomniał o działaniach mieszkańców w sprawie powstania obwodnicy i jej koncepcji za ponad 300 tys zł, które zostały wyrzucone w błoto, a także o zapewnieniach posła Krzysztofa Brejzy i ówczesnego w-ce ministra w PO w ministerstwie infrastruktury pod przewodnictwem Cezarego Grabarczyka w rządzie Donalda Tuska. Pytał p. poseł, jaką mamy gwarancję, że tym razem rządzący dotrzymają obietnicy, bo 12 lat minęło szybko, a jak wspomniał, protesty były już dawno i te 4 lata również miną szybko.


Przypomnijmy, że koncepcja została opracowana przez firmę Dromost z Poznania w 2008 r. i zakładała, że budowa obwodnicy zostanie ukończona do 2012 r. Jej koszty oszacowano na 70 mln. Kolejna obietnica, to czerwiec 2018 r., w którym to czasie przybyły marszałek Piotr Całbecki i Dariusz Kurzawa obiecali w budżecie województwa zabezpieczyć 20 mln. zł. na tzw małą obwodnicę dla Strzelna.

Pani poseł Ewa Kozanecka odpowiedziała, że to nie jest tak, że powstaje program i nic z tego nie wynika. To jest program, który będzie zatwierdzony przez rząd i realizowany, ponieważ są zagwarantowane środki na jego sfinansowanie. Program jest 10 – letni i zakłada, że w tym czasie powstaną obwodnice w nim zapisane. Kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy zależy od postępu prac przygotowawczych. Są obwodnice na które przetargi rozpoczną się już w roku bieżącym. Pani poseł obiecała, że dalej będzie współpracować z burmistrzem i pilnować by inwestycja rozpoczęła się w uwzględnionym terminie.

Następnie głos zabrał ks. kanonik Otton Szymków, który wspomniał o wizycie i spotkaniu przed laty z burmistrzem Inowrocławia, który prosił gorąco o wsparcie w sprawie budowy obwodnicy Inowrocławia i Strzelna. Winni braku działań według kanonika są na tej sali i powinni sobie sami odpowiedzieć na pytanie, dlaczego obwodnica nie powstała.

Radny Piotr Pieszak pytał z kolei, czy możliwe byłoby wykorzystanie opracowanego już planu koncepcji, co w znaczącym stopniu mogło by przyspieszyć inwestycję powstania obwodnicy.
Pani poseł odpowiedziała, że wszystkie zgromadzone na przestrzeni lat dokumenty dzięki uprzejmości burmistrza trafiły do ministra Rafała Webera i zostaną przeanalizowane, ale jak powiedziała, na etapie przygotowawczym będą konsultacje z burmistrzem i specjalistami z urzędu, by wybrać najkorzystniejszy wariant budowy obwodnicy. Jeśli będzie taka możliwość, oczywiście koncepcja zostanie uwzględniona.
Jak powiedział burmistrz Dariusz Chudziński, koncepcja jest przestarzała, ponieważ od tego czasu zmieniły się przepisy, ale podczas rozmów w GDDKiA rozmawiano o niej i na pewno te opracowania będą wykorzystane.


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.