WAŻNE ZMIANY PODATKOWE W 2020 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zmienia się termin składania wszystkich zeznań podatkowych PIT za 2019 r.
Będziemy mogli to zrobić w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r.
Deklaracje przesłane przed terminem będą brane pod uwagę dopiero od 15 lutego.
Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty.

Natomiast w usłudze E-PIT zostaną przygotowane następujące formularze zeznań podatkowych:

  • PIT-28 (m.in.: podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze).
  • PIT-36 (składają osoby: prowadzące działalność gospodarczą, doliczające straty z lat wcześniejszych, doliczające przychody małoletnich do własnych przychodów, odliczające w swojej deklaracji podatek minimalny od posiadanych środków trwałych).
  • PIT-37 (typowa deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców i innych, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik: zakład pracy, zleceniodawca itp.).
  • PIT-38 (m.in.: przychody z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych -sprzedaż krótka, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach mających osobowość prawną).

W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeśli PIT zostanie złożony po terminie, lub deklaracja zostanie złożona w terminie, ale podatnik zapomni zapłacić należny podatek, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności (w najgorszym przypadku obu tym karom łącznie).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.