CYBERPRZESTĘPCY I ZŁODZIEJE NIE ŚWIĘTUJĄ

Przedświąteczny czas to nie tylko radość kupowania prezentów, ale również zagrożenia płynące zarówno z Internetu jak i podczas codziennych zakupów.
Zadbajmy o dobre zabezpieczenia mieszkań, gdy wyjeżdżamy na Święta, czy Sylwester, poprośmy sąsiadów o wyjęcie ze skrzynki ulotek. Uważajmy na położone przed drzwiami zapałki. Tak złodzieje upewniają się, że w domu dłuższy czas nikogo nie ma. Wchodzą również pod pozorem remontów mieszkań jako ekipa remontowa, nie wzbudzając podejrzeń sąsiadów. Pamiętajmy również o domykaniu okien i balkonów.


Jeśli chodzi o zagrożenia z Internetu, to coraz częściej zdarza się, że strony łudząco podobne do oryginalnych stron, podszywają się pod banki, jednostki zaufania publicznego takie jak: policja, poczta, urząd skarbowy, ZUS, czy kancelarie prawne, portale zakupowe oraz sklepy Internetowe.
Jest to tzw. phishing, który polega na przechwyceniu poufnych danych, takich jak PIN, hasła, czy PESEL przy pomocy programów szpiegujących, czy szkodliwego oprogramowania, które pobieramy klikając w podejrzane odnośniki, np. informujące o wygranej w loterii.
Nie odpowiadajmy też na prośby dotyczące przelewu za symboliczną złotówkę w celu potwierdzenia zakupu.
Kolejnym zagrożeniem jest używanie w ogólnodostępnych miejscach WiFi. Starajmy się nie korzystać w takich miejscach z haseł, czy PIN-ów.
Hakerzy wykorzystują również fałszywe strony, przesyłając informację, że dane do logowania utracono, z prośbą o ich zmianę i podają link do banku, bądź innych kont. Są to fałszywe strony i po zalogowaniu na nie, nie trafią one do banku, Facebooka czy Google’a, ale do cyberprzestępców.
Właśnie na czasie otrzymałam wiadomość na moją pocztę o zaległości w kwocie 1,96 zł na koncie google play. Jest to fałszywa informacja, dzięki której po kliknięciu w zakładkę “zapłać” hakerzy przechwycą nasze dane. BĄDŹMY OSTROŻNI!
Uważajmy również na zabezpieczenia portfeli i starajmy się właściwie zabezpieczyć karty kredytowe, debetowe i in., gdyż złodziej może specjalnym urządzeniem zeskanować nasz PIN do karty. Nie nośmy również zapisanych PIN-ów w torebce bądź saszetce.
Zabezpieczmy swoje telefony w dobry program antywirusowy z funkcją blokowania niebezpiecznych witryn oraz wykrywania oprogramowania szpiegującego.
                                                                                                                                                             I.R.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.