OBWODNICA STRZELNA – WYWIAD Z SEKRETARZEM STANU KPRM, ŁUKASZEM SCHREIBEREM

1 – Wśród mieszkańców Strzelna pojawiły się sugestie, że premier Morawiecki w swoim przesłaniu nie zapewniał ich o rozpoczęciu procedury po wyborach, a tylko wspomniał, że jest przekonany o tym, że miasto znajdzie się na liście stu obwodnic i będzie jedną z tych obwodnic, które będą realizowane w jak najszybszym tempie. Czy mieszkańcy mają się faktycznie czego obawiać?

– Program budowy 100 obwodnic wokół średnich i mniejszych miejscowości, znalazł się w „nowej piątce” Prawa i Sprawiedliwości obok takich ważnych spraw jak wprowadzenie: małego ZUS dla małych firm (tzw. 500+ dla firm), 13. i 14. emerytury,  pakietu kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia oraz planu na rzecz równych dopłat dla polskich rolników. To będą zadania na pierwsze sto dni dla nowego rządu. Prawo i Sprawiedliwość udowodniło w minionej kadencji, że dotrzymuje danego słowa. Mieszkańcy Strzelna nie mają więc powodów do obaw. Wiem, że czekali na obwodnicę 40 lat i w tym czasie wielu polityków ich zawiodło. Zapewniam jednak, że program budowy 100 obwodnic powstanie w szybkim tempie i dzięki temu budowa obwodnicy Strzelna rozpocznie się niezwłocznie.  Nie oznacza to bynajmniej, że wiosną przyszłego roku na budowie drogi pojawi się ciężki sprzęt. Inwestycje drogowe są poprzedzane szeregiem prac przygotowawczych, m.in.: planowaniem, konsultacjami społecznymi, uzyskaniem pozwoleń i decyzji środowiskowych, przeprowadzeniem niezbędnych wywłaszczeń czy pracami archeologicznymi.

2 – Dziś w radiu ZET pojawiła się wypowiedź Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wyraził pewne obawy, że w ciągu 100 dni rząd może nie zdążyć z przygotowaniem wszelkich wymogów do wprowadzenia „piątki Kaczyńskiego”. W związku z tym znów moje pytanie, czy odłożenie przygotowania dokumentacji po wciągnięciu Strzelna na listę jest realne? Czy rząd może mieć problem z wywiązaniem się z obietnicy danej mieszkańcom?

– Na pewno wywiążemy się z obietnic danych mieszkańcom Strzelna i powiatu mogileńskiego. Przed nowym rządem stoi ambitny plan, aby przygotować całą „nową piątkę” w 100 dni. Sytuację może nieco skomplikować fakt, że PiS po wyborach nie ma większości w Senacie. Politycy opozycji już zapowiedzieli, że będą blokowali nasze działania. Przez taką obstrukcję parlamentarną mogą więc trochę opóźnić realizację ważnych dla Polaków reform i programów. Ufam jednak, że w sprawie tak ważnych i bezspornych kwestii jak budowa obwodnic, nie będą podnosić sprzeciwu.

3 – Mówi Pan o sobie, że chce być posłem „przez cztery lata, a nie raz na cztery lata”. Czy będzie Pan dalej monitował o jak najszybsze rozpoczęcie procedury powstania obwodnicy Strzelna?  Czy możemy mieć nadzieję, że obwodnica Strzelna będzie dla Pana sztandarową sprawą?

– Oczywiście! W sprawie obwodnicy Strzelna działam od dłuższego czasu. Jestem w kontakcie z lokalnymi władzami. Tłumaczyłem Panu Premierowi Mateuszowi Morawickiemu jak ważna jest to inwestycja, dla rozwoju i bezpieczeństwa mieszkańców. Te rozmowy już procentują. Pan Premier zapewnił, że ta inwestycja zostanie wpisana do programu budowy 100 obwodnic. Ja mogę obiecać, że na pewno nie odpuszczę tego tematu.

4 – Kiedy w najbliższym czasie spotka się Pan z decydentami, żeby nadać bieg sprawie?

– Po zaprzysiężeniu nowego rządu. Jesteśmy raptem kilka dni po wyborach, trwają dopiero przymiarki do formowania nowego gabinetu. Wciąż jeszcze obraduje parlament kadencji 2015-19. Myślę więc, że za około miesiąc usiądziemy do konkretnych prac nad programem budowy obwodnic.

5 – Czy możemy liczyć, że poinformuje Pan mieszkańców Strzelna o krokach, które dadzą konkretny sygnał, że procedura się rozpoczęła?

– Naturalnie. Z wielką radością przekażę mieszkańcom Strzelna, a także Państwa redakcji kolejne dobre informacje w tej sprawie.

Dziękuję Panie Ministrze za rozmowę.
Z ministrem rozmawiała Irena Rymaszewska

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.