CZY JEST SZANSA NA LABORATORIUM W STRZELNIE?

W dniu 17 listopada, radny powiatowy Paweł Jankowski uzyskał odpowiedź od SP ZOZ w Mogilnie w temacie złożonej na październikowej sesji rady interpelacji. Dotyczyła ona pozostawienia laboratorium w Strzelnie, w okrojonej formie.
Dyrekcja wskazała, że do obsługi laboratorium potrzebna jest kadra 9 osób, a roczny koszt energii elektrycznej i zużycia innych mediów został wyliczony na 216 tys. zł, co daje kwotę 18 tys. miesięcznie.


Radny Paweł Jankowski pisze m.in.:
Patrząc na wyliczenie przygotowane przez SPZOZ pomniejszone o oszczędność , którą przypuszczam, że jesteśmy w stanie uzyskać otrzymujemy stratę w wysokości około 62,5 tyś rocznie. Pamiętajmy jednak, że na wysokość wyliczonej straty wpływa pozycja nr. 1 dotycząca wysokości rocznych wynagrodzeń dla 9 pracowników. Osobiście przypuszczam, że 6 osobowy personel też spokojnie obsłuży laboratorium w wersji mini. Takie posunięcie powinno przynieść około 70 tyś. zł oszczędności. Czyli laboratorium w wersji mini powinno nie przynosić straty.158983 zł – 166000 zł = 7017 zł zysku. Analizując tabelę dotyczącą kosztów dowożenia próbek do Mogilna wyliczyłem, że próbki będą odbierane raz dziennie 5 razy w tygodniu. Aby to ukazać zamieszczam wyliczenie 52 tygodnie x 5 dni x 72 km x 8 litrów/100 km co daje 260 x 0,72 x 8 x 4,64 =6948,864 zł.
W tym momencie wracając do str. 1 odpowiedzi SPZOZ mogę stwierdzić, że w wyliczeniach nie uwzględniono przypuszczalnych kosztów „badania diagnostycznego każdorazowo wykonanego gdy nastąpi taka potrzeba”. Przyjmując, że laboratorium mini w Strzelnie będzie świadczyć tylko podstawowe badania może wyniknąć potrzeba dowożenia próbek do dodatkowych badań. Koszt tego dowożenia to 21296,57 zł. (wyjazd codzienny 5 x w tygodniu) Składa się na to koszt wynagrodzenia kierowcy, paliwo oraz planowane naprawy. Podsumowując w mojej opinii laboratorium w wersji mini pozwoli SPZOZ w Mogilnie zaoszczędzić w wariancie:1) Przy 9 pracownikach laboratorium z wprowadzonymi oszczędnościami na wodzie, energii, mediach i itp. kosztach dowożenia próbek na specjalistyczne badania . W tym momencie laboratorium przyniesie roczną stratę w wysokości około 1,5 zł rocznie. -158983 zł + 96 tyś (oszczędności na energii, wodzie i pozostałych) – 21296 zł (koszty dodatkowych przewożeń próbek) = -84370 zł straty jednak w porównaniu do kosztów całkowitego dowożenia daje nam to 84370 zł – 82847 zł = – 1527 zł taką kwotę w tym momencie oszczędza SPZOZ2) Zmniejszając personel do 6 osób uzyskujemy dodatkowe 70 tyś. co wpływa znacząco na korzyść laboratorium mini. Uważam, że przedstawione Państwu wyliczenie w mojej opinii jest dość zasadne i przemawia zdecydowanie za opcją pozostawienia laboratorium w wersji mini w naszym strzeleńskim szpitalu i za takim wariantem będę na Zarządzie oraz sesjach powiatowych wnioskował.

Jedna myśl na temat “CZY JEST SZANSA NA LABORATORIUM W STRZELNIE?

  • 19 listopada 2020 o 17:13
    Permalink

    naprawdę jest ktoś tak zdesperowany że pójdzie na 025 etatu za kierowcę ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: